Χριστούγεννα στην Τάξη Υποδοχής

Πώς να μιλήσεις για τα Χριστούγεννα σε μαθητές που δεν γνωρίζουν την ελληνική;

Πώς να αναφερθείς στη γέννηση ενός μεσσία όταν έχεις στην τάξη σου μαθητές αλλόθρησκους;

Στην τάξη υποδοχής του ΓΕ.Λ. Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης Ευόσμου υπάρχουν μαθητές και μαθήτριες που ακούν τη λέξη “Χριστούγεννα” και κατανοούν αμέσως σε τι αναφερόμαστε, υπάρχουν όμως και μαθητές που προέρχονται από διαφορετικά πολιτισμικά περιβάλλοντα, όπως οι μαθήτριές μας που ήρθαν από το Ιράν και την πρωτοχρονιά θα γιορτάσουν το έτος 1401.

Έτσι, αφήσαμε στην άκρη το -εκάστοτε- σύμβολο και μιλήσαμε για την ουσία. Μιλήσαμε για την αγάπη, στοιχείο κοινό σε όλες τις θρησκείες και τις κοινωνίες, και ανάγκη βαθιά για τον κάθε άνθρωπο.

Στο παρακάτω αρχείο υπάρχει το υλικό που αξιοποιήθηκε ως αφόρμηση για συζήτηση και εξάσκηση στην ελληνική γλώσσα.

Χριστούγεννα στην Τάξη Υποδοχής

Συντονισμός- Επιμέλεια υλικού: