Χριστούγεννα 2022

Στις 23/12/2022 το ΓΕΛ Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης Ευόσμου αποχαιρέτησε το 2022 κλείνοντας τον κύκλο των μαθημάτων μέσα σε ένα ιδιαίτερα εορταστικό κλίμα. Τα παιδιά παρακολούθησαν στις τάξεις τους μια παρουσίαση σχετικά με το νόημα των Χριστουγέννων αλλά και το νόημα της προσφοράς και της αλληλεγγύης στον συνάνθρωπο και άκουσαν παραδοσιακά κάλαντα πολλών ελληνικών περιοχών.

Στη συνέχεια η νεοσυσταθείσα μπάντα του σχολείου ταξίδεψε μελωδικά μαθητές και καθηγητές, μία μαθήτρια διάβασε ένα δικό της χιουμοριστικό ποίημα, η ομάδα του χορού, αποτελούμενη από Αγιοβασίληδες και τις ντάμες τους, με ένα βαλς και ένα ταγκό φύσηξε ευρωπαϊκό αεράκι, επιστεγάζοντας την επιτυχημένη παρουσία που είχε και στην προηγούμενη εκδήλωση του σχολείου μας, προς τιμήν των φιλοξενούμενων του Erasmus.

Η γιορτή έκλεισε με μαθητές και καθηγητές να λένε σύσσωμοι τα κάλαντα της Ικαρίας ενώ ο secret Santa έκανε τη μαγική του επίσκεψη στον Σύλλογο των Εκπαιδευτικών, ξυπνώντας μνήμες παιδικές, που πάντα οδηγούν πιο κοντά στα παιδιά μας.

Υπεύθυνοι για τη διοργάνωση της γιορτής ήταν η κα. Γκολόη, η κα. Κωνσταντινίδου, η κα. Μακρίδου, ο κ. Στεφανίδης και η κα. Φελεκίδου.

elGreek