Εργαστήριο εργασιακής συμβουλευτικής και ενδυνάμωσης

Στις τάξεις ΖΕΠ 1 και ΖΕΠ 2 πραγματοποιήθηκε το “Εργαστήριο εργασιακής συμβουλευτικής και ενδυνάμωσης” σε συνεργασία με την ομάδα  από το Κέντρο Υποστήριξης Νέων (ΚΥΝ) της ΑΡΣΙΣ.
Γιώργος Μπουρλής: επιστημονικά υπεύθυνος για εκπαιδευτικά ζητήματα
Δήμητρα Βασιλειάδου: ψυχολόγος
Μαρία Κουσκούκη: συντονίστρια
Κλειώ Σαββακη: εργασιακή συμβουλος
Συγκεκριμένα η δράση αποσκοπούσε στην ενημέρωση των μαθητών για το εκπαιδευτικό σύστημα της Ελλάδος, τις επιλογές-προοπτικές που έχουν όσον αφορά τις σπουδές τους. Επιπλέον, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία μέσα από παιχνίδι ρόλων να καταδείξουν τα δυνατά και αδύναμα τους σημεία, να παρουσιάσουν τον εαυτό τους, να μάθουν πώς συντάσσεται ένα βιογραφικό σημείωμα (βήμα-βήμα) και μέσω βιωματικής άσκησης να περάσουν από συνέντευξη εργασίας.
Η δράση πραγματοποιήθηκε σε δύο μέρες. Συγκεκριμένα, τη Δευτέρα (08/04/2024) και την Τετάρτη ( 10/04/2024).
Εκπαιδευτικοί τμημάτων:
Λια Τσοποζιδου ΠΕ02