Stronger together for social change

Με χαρά ανακοινώνουμε την κατάταξη της εκπαιδευτικής συνεργασίας ανάμεσα σε 5 σχολεία στην Ευρώπη, μεταξύ των οποίων και του σχολείου μας, στην 3η θέση του διαγωνισμού Stronger together for social change, του Βρετανικού συμβουλίου, που ολοκληρώθηκε στις 6/3/2024.
Η δική μας συνεργασία αποτελείται από δύο σχολεία από το Ηνωμένο Βασίλειο, ένα από την Ισπανία, ένα από την Ουκρανία και το ΓΕΛ Διαπολιτισμικής εκπαίδευσης Ευόσμου.
Tile Cross Academy BIRMINGHAM ENGLAND UK
Lurgan College LURGAN (CO. ARMAGH) NORTHERN IRELAND UK
Zaporiz’ka Gymnasia 11 ZAPORIZHZHIA UKRAINE OTHER
IES Virgen del Espino SORIA SPAIN EU
Intercultural High school of Evosmos, Thessaloniki EVOSMOS, THESSALONIKI GREECE EU
Η δράση υλοποιήθηκε στο πλαίσιο του μαθήματος των Αγγλικών, μέσω διαδικτυακών εργαστηρίων που διήρκησαν από τον Νοέμβριο 2023 μέχρι και τον Μάρτιο 2024 υπό την επίβλεψη και τον συντονισμό του Βρετανικού συμβουλίου.
 Το θέμα πάνω στο οποίο συνεργάστηκαν οι μαθητές αφορούσε στην παραπληροφόρηση (Fake News/ Disinformation) και τον ρόλο που αυτή παίζει στην δημοκρατία και το δικαίωμα της ελευθερίας της έκφρασης στην σύγχρονη εποχή.
Πρόκειται για ένα ακόμη παράδειγμα δημιουργικής εξωστρέφειας του σχολείου μας που έδωσε στους μαθητές την δυνατότητα να καλλιεργήσουν δεξιότητες, να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους σε θέματα που αφορούν στην ελευθερία της έκφρασης μέσω των ψηφιακών μέσων (media literacy) και κυρίως να αντλήσουν χαρά επικοινωνώντας με συνομιληκους τους από διαφορετικό πολιτισμικό υπόβαθρο.
Ακολουθούν ορισμένα από τα προϊόντα της συνεργασίας:
Poem by the student Klea Raga:
  In whispers of web, where false tales brew,
Shadows cast doubt, blurring the true.
Seek light in the dark, with a skeptic’s view,
For truth shines bright, cutting the fog through.

A Canva presentation of the collaborative project activities:

Our interactive wall:
Υπεύθυνες καθηγήτριες