Η Λέσχη Ανάγνωσης διαβάζει τον Αλχημιστή του Paulo Coehlo

Η Λέσχη Ανάγνωσης του σχολείου μας ξεκίνησε τη χρονιά δυναμικά, με τους μαθητές και της μαθήτριες να επιλέγουν να διαβάσουν τον Αλχημιστή του Paulo Coehlo. Οι εντυπώσεις που άφησε ήταν μεικτές, γεννώντας δημιουργικές διαφωνίες: κάποια μέλη της ομάδας εστίασαν στο φιλοσοφικό του υπόβαθρο και στο μήνυμα που δίνει για τη ζωή και την αναζήτηση της ευτυχίας, κάποια άλλα στον ιδιαίτερο τρόπο γραφής· κάποια το διάβασαν ως μια ενθαρρυντική ιστορία ενηλικίωσης και αυτοπραγμάτωσης, κάποια ως μια αφήγηση φαντασίας που ξύπνησε αναμνήσεις από ταινίες και σειρές των παιδικών χρόνων.

Και μιας και ο Αλχημιστής είναι ένα από εκείνα τα βιβλία που δεν έχουν βρει ακόμη τον δρόμο τους προς τη μεγάλη οθόνη, τα μέλη της Λέσχης Ανάγνωσης αποφάσισαν να το οπτικοποιήσουν αξιοποιώντας την τεχνητή νοημοσύνη.

Δείτε το pdf: Λέσχη ανάγνωσης, Αλχημιστής

elGreek