Επιμορφωτική Συνάντηση eTwinning

Την Τρίτη 6 Δεκεμβρίου 2016 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας επιμορφωτική συνάντηση eTwinning για εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας με τίτλο "Σχεδιασμός ενός ποιοτικού-συνεργατικού έργου eTwinning" από την κ.Άννα Μονέφτση, πρεσβευτή eTwinning Δυτικής Μακεδονίας και Ημαθίας.

Παράλληλα έγινε παρουσίαση του προγράμματος Be Innovative Kinetic European (BIKE) το οποίο υλοποιήθηκε από ομάδα μαθητών του σχολείου μας και βραβεύτηκε με Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας.

Αποτέλεσμα εικόνας για etwinning

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Το Πειραματικό ΓΕΛ Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης Ευόσμου  βρίσκεται στην ευχάριστη θέση να γνωστοποιήσει τη βράβευσή του με το 2ο Βραβείο στον 11ο Εθνικό Διαγωνισμό eTwinning στην κατηγορία ΓΕΛ,ΕΠΑΛ,ΕΠΑΣ,ΤΕΕ και ΕΕΕΕΚ για το έργο "BeInnovativeKineticEuropean" (BIKE) .

Το συγκεκριμένο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning υλοποιήθηκε σε συνεργασία με τα σχολεία Liceo Statale Morando Morandi, Finale Emilia της Ιταλίας και Αbidin Pak-Pakmaya Anadolu Lisesi Balikesir της Τουρκίας, κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2015-16. Οι μαθητές, χρησιμοποιώντας την Αγγλική γλώσσα, και με την καθοδήγηση των υπεύθυνων καθηγητριών τους, Νένου Χρυσούλας, ΠΕ06, και Αδελφίδου Παλάσσης, ΠΕ19,  μελέτησαν το θέμα του ποδηλάτου ως προς την ιστορία του, την ισχύουσα Ευρωπαϊκή νομοθεσία, την επιχειρηματικότητα, την τέχνη και την αειφορία.

Η τελετή απονομής των βραβείων πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 24 Οκτωβρίου 2016 στην αίθουσα «Ζακλίν Ντε Ρομιγύ» του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων με την παρουσία του αρμόδιου υπουργού.

Εθνική Ετικέτα Ποιότητας για το έργο Be Innovative Kinetic European (BIKE)

Το ΓΕΛ Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης Ευόσμου λαμβάνει για δεύτερη συνεχή χρονιά εθνική ετικέτα ποιότητας για πρόγραμμα eTwinning που πραγματοποιείται από ομάδα μαθητών.
Κατά τη σχολική χρονιά 2015-16, το έργο ΒΙΚΕ υλοποιήθηκε από τους μαθητές του τμήματος Α3 σε συνεργασία με δύο σχολεία, από Ιταλία και Τουρκία αντίστοιχα.
Η ετικέτα ποιότητας δηλώνει ότι το έργο έχει τα παρακάτω χαρακτηριστικά:Παιδαγωγική καινοτομία και δημιουργικότητα, ενσωμάτωση στο πρόγραμμα μαθημάτων, επικοινωνία ανάμεσα στα συνεργαζόμενα σχολεία συνεργασία μεταξύ των εταίρων καθώς και δημιουργική χρήση ΤΠΕ.
Οι υπεύθυνες Καθηγήτριες
Αδελφίδου Παλάσση

BIKE eTwinning

Το ποδήλατο θεωρείται δημοφιλές μέσο άθλησης, ψυχαγωγίας και  μετακίνησης των νέων. Η συστηματική του χρήση συμβάλλει στη μείωση της ατμοσφαιρικής ρύπανσης , στην προώθηση της αειφορίας καθώς και στην υιοθέτηση ενός πιο υγιεινού τρόπου ζωής.

Στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού προγράμματος eTwinning, oι μαθητές του τμήματος Α3 σε συνεργασία με το σχολείο Liceo Statale Morando Morandi, Finale Emilia της Ιταλίας και το σχολείο Αbidin Pak-Pakmaya Anadolu Lisesi Balikesir της Τουρκίας μελέτησαν το θέμα του ποδηλάτου στη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2016-17.

Τίτλος του προγράμματος "Be Innovative Kinetic European" (BIKE) . Οι μαθητές, χρησιμοποιώντας την Αγγλική γλώσσα, δούλεψαν σε διακρατικές ομάδες και μελέτησαν το θέμα του ποδηλάτου όσο αφορά την ιστορία, τη νομοθεσία, την επιχειρηματικότητα και την τέχνη. Επιπλέον διενεργήθηκε έρευνα σχετικά με τις συνήθειες μετακίνησης των νέων στις τρεις Ευρωπαϊκές χώρες και παρουσιάστηκαν τα σχετικά αποτελέσματα.

Όλες οι δράσεις του προγράμματος παρουσιάζονται στο ebook που ακολουθεί:

Οι Υπεύθυνες Καθηγήτριες

Αδελφίδου Παλάσση

Εθνική Ετικέτα Ποιότητας

Το έργο etwinning του σχολείου μας με τίτλο "Μια θεατρική  Παγκόσμια Μέρα Ραδιοφώνου στο δικό μας ραδιόφωνο Εuropean School Radio" έλαβε Εθνική Ετικέτα Ποιότητας. Δεκατρία σχολεία της Ελλάδας και του εξωτερικού συνεργάστηκαν για την πραγματοποίηση μιας τρίωρης ραδιοφωνικής εκπομπής σχετικής με την ιστορία του ραδιοφώνου, η οποία μεταδόθηκε στις 13 Φεβρουαρίου 2015 (Παγκόσμια Μέρα Ραδιοφώνου) από μαθητικό διαδικτυακό ραδιόφωνο European School Radio.
Το έργο πραγματοποιήθηκε κατά τη σχολική χρονιά 2014-15 στα πλαίσια του μαθήματος της ερευνητικής εργασίας "Ραδιοφωνικές Διαδρομές στο χθες και στο σήμερα" με τη συμμετοχή των μαθητών του Α1.

Oι Υπεύθυνες Καθηγήτριες

Μητσοπούλου Αφροδίτη