Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο Νέων και Εκπαίδευση

Στα πλαίσια του μαθήματος των Αγγλικών,  το ΓΕΛ Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης Ευόσμου κατά το σχ.έτος 2013-14 συμμετείχε για δεύτερη συνεχόμενη φορά στην Συνδιάσκεψη του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων – European Youth Parliament (Ε.Κ.Ν. – E.Y.P.). Πρόκειται για ένα θεσμό, ο οποίος προωθεί την ευρωπαϊκή διάσταση στην εκπαίδευση. Σκοπός του είναι να δώσει σε μαθητές Λυκείου την ευκαιρία να αποκτήσουν μια πολύτιμη εκπαιδευτική εμπειρία μέσα από εκπαιδευτικά προγράμματα που ενισχύουν την κατάρτιση των μελλοντικών Ευρωπαίων Πολιτών και συμβάλλουν στην κατανόηση του τρόπου λειτουργίας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου. Στα προγράμματα αυτά, οι νέοι Ευρωπαίοι εκφράζουν ελεύθερα τις προσωπικές τους απόψεις, ενώ καλούνται να πάρουν θέση πάνω σε επίκαιρα θέματα μέσα σε ένα χώρο πολιτικοποιημένο, ανεπηρέαστο ωστόσο από τα εκάστοτε κομματικά συμφέροντα. Έτσι, τους δίνεται η ευκαιρία να συμμετέχουν σε μια πρακτική, ρεαλιστική εμπειρία προσομοίωσης των λειτουργιών και της διαδικασίας λήψης αποφάσεων του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου.

Συμμετοχή του ΓΕΛ Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης στην 28η εθνική συνδιάσκεψη επιλογής του Ευρωπαϊκού κοινοβουλίου νέων

Η 28η Εθνική Συνδιάσκεψη Επιλογής του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων. πραγματοποιήθηκε στη Θεσσαλονίκη στις 13-15 Δεκεμβρίου 2014. Το σχολείο μας εκπροσωπήθηκε από την μαθήτρια της Β΄τάξης Ραϊκίδου Ευαγγελία..

Η διαδικασία επιλογής περιέλαβε τα εξής τρία στάδια:

• την πρώτη μέρα οι συμμετέχοντες από τις αποστολές των σχολείων (delegates) χωρίστηκαν σε επιτροπές (committees) και μέσα από δραστηριότητες γνωρίστηκαν μεταξύ τους (Teambuilding) και δέθηκαν σαν ομάδα.
  • τη δεύτερη μέρα διεξήχθησαν οι συζητήσεις στις επιτροπές (Committee Work), οι οποίες κατέληξαν ομόφωνα σε ένα Ψήφισμα (Resolution) ανά επιτροπή.
  • την τρίτη μέρα παρουσιάστηκαν στην Ολομέλεια (General Assembly) τα Ψηφίσματα όλων των επιτροπών και ακολούθησε διάλογος με βάση αυτά, ώστε να επικυρωθούν ή όχι από το σύνολο των συμμετεχόντων. Όσα εγκρίθηκαν από την Ολομέλεια της Γενικής Συνέλευσης, αποτέλεσαν τις προτάσεις των νέων μαθητών και αποστάλθηκαν από το Ε.Κ.Ν.Ελλάδος σε πολιτικούς και άλλους ενδιαφερόμενους φορείς. Γενικότερα οι διαδικασίες που ακολουθήθηκαν προσομοιώνουν τις εργασίες που διεξάγονται στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο.

Η παρουσία της μαθήτριας Ραϊκίδου Ευαγγελίας ήταν αξιοσημείωτη, κατατάχθηκε ως 5η αναπληρωματική σε πανελλαδικό επίπεδο και ως εκ τούτου θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας μαζί με τρεις μαθητές άλλων σχολείων στην Συνδιάσκεψη του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων στην Αυστρία που θα πραγματοποιηθεί στο Graz στις 25-28 Απριλίου 2014.

Η ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ

ΝΕΝΟΥ ΧΡΥΣΟΥΛΑ